Preskoči na vsebino Skip to main navigation Skip to footer

V Kamnici prvo letošnje izobraževanje o pripravi 100% varne brezglutenske prehrane za osebje v javnih kuhinjah

V okviru široke palete društvenih aktivnosti, dajemo poseben poudarek tudi na izobraževanju osebja v javnih kuhinjah, ki za bolnike s celiakijo pripravljajo obroke v vrtcih, šolah, dijaških domovih, domovih za starejše občane, ipd.

Tako smo danes (ponedeljek, 26.2.2024) na Osnovni šoli Kamnica (Kamnica je krajevna skupnost v Mestni občini Maribor) izvedli prvo letošnje izobraževanje o pripravi 100% varne brezglutenske prehrane za osebje v javnih kuhinjah, na katerem je sodelovalo kar 37 udeležencev.

V okviru izobraževanja je bilo predstavljeno:

  • delovanje Slovenskega društva za celiakijo in celiakija,
  • normativni okvir brezglutenske prehrane in medicinsko indiciranih diet,
  • pasti pri pripravi brezgutenske prehrane,
  • pravilen izbor sestavin, od nabave do uporabe,
  • preprečevanje navzkrižne kontaminacije med pripravo in serviranjem ter
  • prikaz praktičnih primerov, na katere moramo biti pozorni med pripravo in serviranjem hrane brez glutena.

Udeleženci izobraževanja so bili tudi povabljeni na kuharske delavnice, ki bodo v Mariboru letos potekale še 16.3., 13.4., 18.5., 12.10. in 23.11.

Izobraževanje sta izvedla Nataša Forstner Holešek, univ. dipl. inž. živ. teh., in Mitja Kozar, univ. dipl. prav.

Izobraževanje je trajalo tri šolske ure. Vsak udeleženec je prejel tudi potrdilo o izobraževanju.

V Slovenskemu društvu za celiakijo se najlepše zahvaljujemo Osnovni šoli Kamnica za možnost izvedbe izobraževanja in seveda vsem javnim zavodom, ki so osebju omogočili udeležbo na izobraževanju. Vsem iskrena hvala.