Preskoči na vsebino Skip to main navigation Skip to footer

Strokovno predavanje Celiakija in zdravila

Magister farmacije Bruno Nussdorfer je za ljubljansko podružnico Slovenskega društva za celiakijo 15. 11. 2016 pripravil strokovno predavanje z naslovom Celiakija in zdravila. V izčrpni predstavitvi smo med drugim izvedeli, da farmacevtska podjetja po trenutno veljavni zakonodaji morebitne vsebnosti glutena v njihovih izdelkih niso obvezana deklarirati. Mag. Nussdorfer je opozoril, da bi se gluten lahko nahajal zlasti v sestavinah: predgelirani škrob, Na hidroksimetil škrob, Na karboksimetil škrob in maltodekstrin (ki jih vsebujejo tudi nekatera najbolj prodajana zdravila) ter v nekaterih aditivih. Čeprav je količina zaužitih zdravil majhna, Nussorfer bolnikom s celiakijo predlaga, naj sestavine zdravil preverijo in se po potrebi poslužijo pravice zamenjave zdravila z drugim terapevtsko zamenljivim zdravilom. Na predavanju smo izvedeli tudi, da so nekatere raziskave zdravil, ki bi jih lahko uporabili za zdravljenje celiakije, v obetavni fazi.