Preskoči na vsebino Skip to main navigation Skip to footer

Obeležili smo mednarodni dan celiakije

Letošnji dan celiakije 15. maj smo člani celjske podružnice skupaj s člani podružnice za Koroško obeležili s pohodom, ki smo ga poimenovali pohod po grofovski Loki. Za izhodišče smo izbrali Loko pri Žusmu, kjer smo se kljub slabemu vremenu zbrali neustrašni pohodniki ob 9.30 uri. Najprej smo si ogledali loško cerkev, kjer nam je gospod Edi Peperko, ki je bil tudi vodič celotnega pohoda, predstavil zgodovino nekdaj veliko bolj bogate in obljudene Loke pri Žusmu. Loka je bila v prejšnjem stoletju znana po steklarni oz. glažuti  in iz tega časa še imajo ohranjenih nekaj predmetov, ki so shranjeni v muzeju v tej cerkvici. Ker dež ni pojenjal smo se pohodniki dogovorili, da bomo pot namesto peš nadaljevali z avtomobili. Odpeljali smo se na hrib Žusem, kjer smo si ogledali dve znameniti cerkvi in žusemski grad. Da bi uživali v pogledu na lepo kozjansko pokrajino, sta nam preprečila megla in hud veter, ki  nista pojenjala ves čas našega postanka. Od tu smo se odpeljali na kmečki turizem v dolino, kjer smo imeli pripravljeno brezglutensko kosilo. Ob veselem kramljanju smo pozabili na premočena oblačila in prezeble ude ter bili veseli, da smo se kljub slabemu vremenu podali na to pot. Pohoda se nas je udeležilo 21 oseb, od tega 10 obolelih za celiakijo.