Preskoči na vsebino Skip to main navigation Skip to footer

Kongres slovenskih humanitarnih organizacij

V soboto 7.7.2007 je potekal v Slovenj Gradcu prvi kongres slovenskih humanitarnih organizacij pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije dr. Janeza Drnovška. Srečanje je potekalo v okviru prireditev, ki jih Slovenj Gradec prireja ob 800 – letnici rojstva sv. Elizabete. Kongresa smo se udeležili tudi predstavniki Slovenskega društva za celiakijo Podružnice Slovenj Gradec. Srečanje predstavnikov humanitarnih organizacij je potekalo v dveh delih: predstavitev posameznih organizacij na stojnicah na Glavnem trgu (pred galerijo) in kongres s predstavitvami in okroglo mizo v prostorih Koroške galerije likovnih umetnosti.

Stojnica SDC Podružnice Slovenj Gradec je vabila obiskovalce s plakati društva predvsem pa je bila zanje zelo privlačna, saj so naše članice oz. mame in babice naših članov spekle različne brezglutenske slaščice (od raznovrstnih keksov, jabolčne pite, čokoladnega peciva in krofov), gospod Zmago Polak je prispeval ržen brezglutenski kruh, picerija Di Antonio pa brezglutensko pico.

Z vsemi temi izdelki smo skušali ljudem predstaviti dejstvo, da lahko bolniki s celiakijo živimo povsem normalno življenje in da se lahko tudi iz naše moke pripravijo prav vse jedi in slaščice. Poleg dobrot sva Mateja in Karmen mimoidočim predstavljali s čim se ukvarja naše društvo, jim nudili informacije o sami bolezni ter jim delili publikacije, ki jih je izdalo društvo. Obiskovalcem sva podarjali tudi majice z znakom Slovenskega društva za celiakijo. Na splošno je bil odziv zelo dober, nekatere je zanimala sama bolezen, drugi so bili zelo veseli, da takšno društvo sploh obstaja, veliko pa jih je želelo imeti kakšen recept, da bodo lahko svojemu sorodniku ali znancu, ki ima celiakijo kaj pripravili, ko bo prišel na obisk. Obe sva dobili vtis, da vedno več ljudi pozna celiakijo, sploh pa naju je razveselila želja ljudi po vedno večji ozaveščenosti.

Na kongresu pa se je naše društvo predstavilo s predstavitvijo pod naslovom Celiakija – ne tako redka bolezen. Predstavitev je pripravila dr. Ljuba Gangl Žvikart. Poleg nje sta na kongresu sodelovala še Matjaž Gruber, predsednik podružnice Slovenj Gradec ter Dominik Krampl, predstavnik IO SDC. V popoldanskem času se je srečanje nadaljevalo z ogledom razstave »Krona, kruh in vrtnice« v Koroškem pokrajinskem muzeju Slovenj Gradec (razstavo o življenju in delu sv. Elizabete) ter okroglo mizo na tematiko razvojnega sodelovanja med humanitarnimi organizacijami v Sloveniji, katere moderatorka je bila ga. Jadranka Jančič iz Društva varnega zavetja Kočevje. Ob koncu srečanja je bila sprejeta resolucija – Slovenjgraška deklaracija prvega slovenskega kongresa humanitarnih dejavnosti.