Preskoči na vsebino Skip to main navigation Skip to footer

Alergija in intoleranca za zaužita živila pri odraslih

Nekateri bolniki, ki bolehajo za celiakijo, imajo težave v prebavilih in tudi na drugih organih, pa čeprav se strogo držijo brezglutenske diete. Vzrok za to je iskatipoleg drugih dejavnikov-tudi v alergiji ali intoleranci za nekatera druga zaužita živila in ne samo za gluten.

Vzroki za nastanek alergije za zaužita živila pri bolnikih s celiakijo:Ugotovljeno je, da so posamezni bolniki s celiakijoalergiki, kar pomeni, da so genetsko nagnjeni k izdelavi protiteles IgE, ki so vzrok za alergijske reakcije. Pri takšnih osebah vnetje v črevesni sluznici zaradi celiakije povzroča večji prestop drugih prehranskih alergenov iz črevesja k lokalnemu imunskemu aparatu. To pa ima lahko za posledico, da bolniki s celiakijo ne prenašajo npr. mlečnih izdelkov zaradi alergije.

Vzroki za nastanek intolerance (neprenašanje) po zaužitih živilih: Po drugi strani pa imajo bolniki s celiakijo tudi lahko izraženo intoleranco nekaterih drugih živil in prehranskih sestavin. Pri tem ne gre za alergijo pa čeprav so simptomi (težave) popolnoma enaki kot pri alergijski reakciji npr. diareja, krči v trebuhu, bruhanje, glavobol, srbenje kože, rdečica obraza.

Lahko je vzrok za intoleranco histamin v določeni hrani bodisi industrijsko pripravljeni ali pa v naravnih živilih kot je npr. paradižnik. Toda do intolerančne reakcije pride le, če oseba nima posebnega enzima diaminoksidaze za razgradnjo histamina. To je ponavadi prirojena motnja. Nekateri pa ne prenašajo histamina v hrani, ker sočasno jemljejo določena zdravila, ki blokirajo omenjeni enzim diaminoksidazo.

Pri nekaterih osebah je vzrok za intoleranco pomankanje določenih drugih enzimov, ki razgrajujejo npr. mlečni sladkor: takšne osebe dobijo diarejo po mleku, prenašajo pa jogurt, skuto, sir. Pri pomanjkanju enzima za razgradnjo alkohola pa pordečijo v kožo obraza po pitju alkoholnih pijač. Lahko manjka tudi enzim sukraza, ki razgrajuje sladkorje.

Najpogostejši prehranski alergeni pri celiakiji odraslih:

  • mlečni izdelki jajca goveje meso, juha jabolka, lahko tudi drugo peškasto in koščičasto sadje različna jedrca zlasti orehi, arašidi zeliščni čaji sveža zelena solata, krompir, korenje, zelena soja

Živila, ki vsebujejo histamin:

  • prekajeno, suho meso, salame, klobase fermentirani sir npr. ementalski sir kislo zelje rdeče vino, pivo tune v konzervni

Zdravila, ki blokirajo enzim diaminoksidazo (za razgrajevanje histamina):

  • aminophyllin isoptin fluimukan aspirin novalgin, baralgin reglan ritmonorm solvolan izoniazid amyzol

Živila, ki vsebujejo naravno acetilsalicilno kislino (škodljiva pri osebah, ki ne prenašajo aspirina):

  • SADJE

veliko acetisalicilne kisline: grozdje, ribez, borovnice, datlji, suhe slive, maline, breskve, pomaranče, ananas, višnje

malo acetisalicilne kisline: slive, jagode, limone, rabarbara

  • ZELENJAVA

veliko acetisalicilne kisline: paradižnik, kumare

malo acetisalicilne kisline: šampinioni, zelene olive, rdeča in zelena paprika, korenje, grah, krompir, zelje, cvetača, leča, endivija, čebula, špinača

začimbe: curry, gorčica, poper kava, čaj

Aditivi v hrani, ki povzročajo intoleranco

  • sulfiti v belem vinu, konzervah, posušenem sadju monosodium glutaminat v jušnih kockah benzonati in parabeni antiksidanti umetna barvila v hrani in pijači emulgatorji

Avtorica: prof. dr. Jana Furlan